Niekończąca się bitwa ad

Nadal bił żołnierza swoim bólem, a gdy jego trudności z oddychaniem pogorszyły się, jego skóra przybrała szarawy odcień. Nadal nie przyjmował opioidów, które mogłyby złagodzić zarówno jego ból, jak i głód powietrza. Noce były dla niego bardzo złe. Był przerażony, ale wyczerpany i przez całą noc krążył po szpitalnych korytarzach na swoim elektrycznym hulajnodze.
Dlaczego nie zatrzymasz dziś mojego pagera, abym mogła się trochę przespać. Pewnego wieczoru zażartowałem, oglądając płaczące wrzody w jego kostkach.
Masz to, VJ, powiedział. To będzie tak, jak gdybym kumał w nocy z moimi kumplami z armii. Uśmiechnął się przez chwilę, a potem otrzeźwiał. Doktorze, trudno spać, kiedy wiesz, że obudzisz się w okopach.
– Okopy. – powtórzyłem, zaabsorbowany dużym wrzodem o złym czerwonawym odcieniu.
Najbardziej pamiętam zapachy kuchenne. W ciepłe noce zapach ryżu unosił się nad wioskami. Mój kumpel i ja wędrowaliśmy po polach w nocy.
– Po co. – delikatnie zbadałem głębokość owrzodzenia, czy mogę uderzyć kość.
Recon – powiedział. Zwiadowca wyprzedza pluton, aby zasięgnąć wroga. Przeważnie było całkiem cicho. Czasami musieliśmy walczyć z naszej drogi. Pewnego razu było całkiem źle.
Moje uszy podniosły się, ale wiedziałem, że nie powinienem wydawać się nadgorliwy, co spowoduje, że zostanie zamknięty.
Ta rana musi zostać oczyszczona – powiedziałem. Będzie trochę żądło. Złapałem rany i zabrałem się do pracy. Więc co się stało. Czas, w którym powiedziałeś, że to bardzo źle – czy natknąłeś się na jakichś wrogów.
Nie rozmawiał przez kilka minut, a ja kontynuowałem pracę w ciszy.
Kiedy widzisz wroga – powiedział w końcu – to jedno. Kiedy wróg cię zobaczy, to jest coś zupełnie innego. Kiedy widzisz wroga, narażasz swój cały pluton na ryzyko. Musisz postępować zgodnie z protokołem. Nie masz wyboru.
Zachowałem milczenie.
VJ, prawie skończyliśmy z naszą zmianą, mój kumpel i ja. Jeszcze 30 minut, byliśmy z powrotem w obozie. Mój kumpel usłyszał nagle cichy hałas i musieliśmy przeprowadzić dochodzenie. Pan M. wpatrywał się w sufit, a jego oczy były nieostre. Wyciągnęliśmy naszą broń, gotową do walki. Potem zobaczyliśmy kobietę kilka stóp dalej – właściwie wyglądała jak nastolatka, a ona była sama i wyglądała całkiem nieszkodliwie. Podpisałem się do mojego kolegi, aby ustąpić, i próbowaliśmy cicho się wycofać, zanim dziewczyna mogła nas zobaczyć. Prawie to zrobiliśmy, ale coś musiało ją zaalarmować, ponieważ podniosła wzrok i zobaczyła nas.
Teraz jego słowa były szybkie i wściekłe.
Wiedzieliśmy, co musimy zrobić. Narysowałem krótką słomkę. Upewniłem się, że jest szybki. Skończyło się, nim nawet wiedziała, co się dzieje. Pokonaliśmy nasze ślady i wróciliśmy do obozu.
Przestałam zmywać ranę, schłodzona jego słowami, gdy ich znaczenie zapadło.
W końcu pan M. spojrzał mi prosto w oczy i powiedział cicho: Dziewczyna była w ciąży. Zauważyłem to po. . . wiesz . . . kiedy myłem swój nóż. Ilekroć zamykam oczy, widzę jej twarz, tę ułamek sekundy, kiedy zrozumiała, co się stanie. Nie mogę tego wyrzucić z mojej głowy.
Sklepienie wreszcie się otworzyło i wiedziałem, że ma dużo więcej do powiedzenia.
Wstałem cicho i napełniłem dwie styropianowe filiżanki starą szpitalną kawą
[podobne: węzły chłonne szyi rysunek, księgarnia św jacka, przeglądarka sanatoryjna ]